Вівторок, 23 жовтня 2018

Комунальні кримінальні мільярди: вибір без вибору

Середа, 04 травня 2016 11:06

Доходи від продажу наркотиків, зброї, торгівлі людьми та інших видів кримінальної діяльності, які контролює мафія, просто меркнуть на тлі того, скільки отримує найбагатша мафія в Україні - комунальна.

Її обороти набагато перевищують навіть найсміливіші припущення - це сотні мільярдів гривень.

Є у цієї мафії і свої "пахани" - вони їх називають мерами, є і сходки - вони це називають зібранням "асоціації міст".

Загалом, ця злочинність легалізована і небезпечна більше, ніж кримінальний світ, тому що щодня залазить в кишеню до кожного українця, не розділяючи на бідних і багатих, на добропорядних і злочинців.

Суть злочинної схеми в тому, що майже всі житлові висотні будинки в Україні знаходяться на балансі комунальних підприємств, якими керують мери.

Мери через ці підприємства вирішують, яка буде квартплата, плата за обслуговування будинку, за воду, тепло, і головне - куди підуть ці гроші.

Дохід мерів і їх команд перевищують самі мислимі межі мрій. Вони збирають втридорога з мешканців і направляють ці гроші на покупку товарів і послуг своїм уже приватним компаніям за завищеними в декілька разів цінами.

Ще при Кучмі, в 2001 році, був прийнятий закон, за яким мешканці будинку могли "збунтуватися" і піти з-під влади мера. Вони могли отримати "вільну" і створити своє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - ОСББ.

Щоб це сталося, активні мешканці будинку повинні були вмовити проголосувати за це більшість тих, хто прописаний в цьому будинку. Зробити це хоч і вкрай складно, але все ж можливо.

Складність в тому, що, як і в звичайному житті, більшість не дуже хоче щось міняти, кудись йти і приймати рішення. Більшості комфортніше, якщо рішення буде прийнято за них і без їх участі, що згодом дозволить їм "відводити душу", лаючи мера, але продовжувати за нього голосувати на виборах.

Звичайно, комунальна мафія пручалася - вставляла палиці в колеса при створенні ОСББ і роками не передавала їм на баланс будинки.

Незважаючи на це, до 2015 року масштаби створення ОСББ по країні досягли таких меж, що це вже загрожувало обернутися справжньою катастрофою для наддохідного кримінального комунального бізнесу.

При цьому прибутковість до 2015 року, в порівнянні з 2001 роком, зросла на тисячі відсотків через подорожчання комунальних послуг. Мабуть, тоді, на черговий сходці мерів, було прийнято рішення покласти цьому край - новим законом.
Закон "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках" був прийнятий в травні 2015 року депутатами від усіх фракцій і урочисто піднесений українського народу як його порятунок від комунальних бід.
Результати голосування: БПП - 90 з 150, НФ - 70 з 82, ОБ - 0 з 40, позафракційні - 21 з 39, "Самопоміч" - 27 з 32, РПЛ - 14 з 22, "Воля народу" - 8 з 20, "Батьківщина" - 16 з 19, "Відродження" - 4 з 18.

Новий закон хвалили не тільки чиновники, мери і працюють на них депутати, а й деякі громадські активісти. Ці активісти чи спеціально завели людей в комунальну безнадійність, чи то тому, що в Україні, щоб бути активістом, іноді досить просто кричати голосніше за інших.

У чому ж відмінність нового закону про ОСББ від того, що було раніше? Раніше будинки перебували в управлінні і володінні комунальних підприємств незаконно, тому що норм, які б це регулювали, в законах не було.

Місцеві ради, як правило, просто приймали рішення про передачу списком будинків на баланс обраного ними комунального підприємства. Це давало можливість особливо підкованим мешканцям не платити квартплату. Вони справедливо стверджували: все, що не входить в квартири, - це спільна власність мешканців. Значить, місцева рада не може без їх згоди нею розпоряджатися, а тим більше - передавати на баланс якимось підприємствам.
Бувалі відмовники, які поклали край життя на боротьбу з цією системою, стверджують, що суди навіть іноді ставали на їх бік і брали судові рішення про те, що вони можуть не платити квартплату комунальникам.

У новому законі вже чітко прописано право місцевих рад вибрати керуючу компанію, якій будуть передані на баланс все висотні будинки.

Звичайно, в цьому законі написано, що будинки будуть передані рішенням місцевої ради, якщо мешканці будинку не створять до 1 липня 2016 року ОСББ і не виберуть цю керуючу компанію самі. Тільки от невдача: цим же законом в порядок створення ОСББ були внесені зміни.

Раніше рішення про створення ОСББ брали ті, хто зареєстрований (прописаний) в цьому будинку за принципом "один прописаний - один голос", і цю інформацію можна було дізнатися у будинкової паспортистки. Тепер же рішення про створення ОСББ приймається власниками квартир та нежитлових приміщень за принципом "один квадратний метр - один голос", і дізнатися цих власників ніяк не можна.

Звичайно, в законі прописано, що ініціативна група, яка хоче створити в будинку ОСББ, може безкоштовно отримати список власників квадратних метрів будинку, проте реалізувати це право мешканці не можуть, навіть платно.

Справа в тому, що у відкритому Мін'юстом реєстрі прав власності на нерухоме майно міститься інформація тільки про тих квадратних метрах, які продавалися в останні кілька років. Це означає, що якщо ваш будинок побудований ще в СРСР, то інформації про 95% власників квартир і нежитлових приміщень в цьому реєстрі просто немає. Потрібна інформація є в Бюро технічної інвентаризації - БТІ. Це комунальні підприємства, які займалися реєстрацією права власності на нерухомість за договорами купівлі-продажу, дарування та приватизації до початку роботи реєстру Мін'юсту.

Звичайно, БТІ зберігають повний масив інформації про власників, достатній для створення ОСББ. Тільки ось цю інформацію вони не надають. За рік, що минув з моменту прийняття закону, ні Мін'юст, ні місцеві ради не прийняли порядок надання такої інформації. Збіг? Не думаю.

Наслідки такої консолідованої позиції відчує кожен українець. З 1 липня вже на законних підставах в результаті консенсусу комунальних кримінальних еліт всі українці потраплять в кримінальне комунальне рабство.

За рік проблему не підняв жоден мер, хоча багато хто з них публічно обіцяли всіляку підтримку творцям ОСББ. Мери мовчазно чекали і готувалися скористатися кримінальними мільярдами. Очевидно, ці мільярди об'єднали всіх депутатів і чиновників - від демократів до "регіоналів" .Создать ОСББ за решту пару місяців до великого комунального "дерибану" неможливо через процесуальних строків, передбачених законом.

Залишається відкритим питання, врегулюють чи Мін'юст і Мінрегіонбуд питання отримання від БТІ інформації про власників квартир хоча б за пару місяців до 1 липня або чекатимуть до кінця, щоб не ризикувати.
Питання риторичне. У новому уряді залишився старий міністр юстиції з команди відставленого прем'єра, від якого залежав відповідь на це питання.

Джерело

Новини ради

Олександр Сігал обраний головою експертної групи з питань теплоенергетики

9 червня 2017 року в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та...

Новини Мінрегіону

Впровадження надзвичайної кредитної програми для відновлення України триває, — Роман Чуприненко

В рамках проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» перші...